2 thoughts on “Yalova Üniversitesi Linux Semineri

 1. Linus ile ilgili anlattığın yazıcı hikayesi’nin bir kaynağı var mı? İlk defa duydum. RMS (Stallman baba)’in XEROX yazıcı ile olan hikayesi ve buna bağlı olarak Özgür Yazılım felsefesi’nin ortaya çıkışıyla karıştırmış olma ihtimalin var mı?

  GNU/Linux üzerinde bir yazılımı çalıştırmak için neden senin deyiminle açık kaynak olması gerekli?

  Açık kaynak ifadesini kullanırken Özgür Yazılım ile karıştırılmış mı acaba? (Bakınız: Gimp açık kaynak)

  Özel mülk yazılımların Özgür alternatifleri tabiri yerine müadili denmesi daha doğru olacaktır.

  Bunları yazmamdaki neden aslında bilgiyi yaymak için yaymak değilde en iyi en doğru şekilde yaymamız gerektiğini düşünmem. Kişisel bir durum olarak algılanmazsa sevinirim.

  Son olarak sadece çekirdekten bahsetmiyorsak ki bu sunumda bundan bahsetmemişsin GNU/Linux olarak bahsetmek gerektiğine inanıyorum.

  • Merhaba;
   Öncelikle değerli yorumunuz için teşekkürler, sorularınızı paragraf paragraf yanıtlayacağım.
   1) Linus ile alakalı anlattığım hikayenin net bir kaynağı yok, birkaç yerde okudum, bende o şekilde aktardım. Xerox hikayesini belki revize edilmiş olarak bir yerde okuyup, bilmeyerek onu aktarmış olabilirim, bu konu ile alakalı net bir bilgi var ise elinde paylaşırsan sevinirim.

   2) GNU felsefesi dahilinde, bir yazılımın özgür yazılım olabilmesi için belli başlı 4 kural mevcut (değinmeyeceğim), linux açık kaynak bir yazılım, üzerinde bir yazılımı çalıştırmak için açık kaynak olmasından kastım, depolarda bulunabilmesidir, mesela NVIDIA driver’ları gibi driver’lar kapalı kaynak olduklarından, sonradan PPA ekleyerek ya da kaynak kodundan derlenerek yüklenebilmekte, karşımdaki kitleye bu kadar detaylı anlatırsam onları sıkacağımdan, kısaca böyle şekilde geçiş yaptım ancak açılımı bu şekildedir.

   3) Sunum sırasında ifade karmaşası olduğunu ben de kendimi tekrar izlediğimde farkettim, ancak zaten açık kaynak kod ile özgür yazılım arasında küçük birkaç fark (4 temel maddenin detayları üzerine) olduğundan, birinin diğerinin yerine kullanıldığında çok büyük anlam farkına sebep olacağını düşünmüyorum, elbette Özgür yazılım için olmazsa olmazlar mevcut, ancak karşımdaki kitleye naklederken birbirleri yerine kullanmamın büyük bir anlam kaymasına sebebiyet verdiğini düşünmüyorum.

   4)Muadil, doğrudur.

   5) Elbette, ortada kişisel bir durum yok, bilgi paylaştıkça çoğalır, zaman ayırıp izlediğiniz ve eleştirdiğiniz için teşekkür ederim, bu tarz eleştiriler sayesinde bir dahaki sunumda, nelere daha çok özen göstermem gerektiğini görmüş oluyorum.

   6) Bahsettiğiniz olayı bende biliyorum, özellikle linux kullanmamın 2 sebebi var, 1.si akıcı konuşmam gerektiğinden GNU/linux şeklinde ifade ettiğimde bu akıcılığı sağlayamıyor olmam, 2.si ise karşımdaki kitle bu sistemi “linux” adı altında bildiklerinden sunum sırasında direk “linux” olarak ifade ettim.

   İyi çalışmalar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir